ELECTIONS 2019 LIVE: East Lindsey Results
Currently the Conservative Party holds power in East Lindsey District Council with 38 seats. Thirty-five district wards are being contestedand there are 116 candidates.
l Alford (two seats):
Conservative – Sarah Devereux - 671
Conservative – Graham Marsh - 585
Labour – Jean Shutt - 306
27.73% turnout.
l Binbrook:
Conservative – Richard Fry - 496
Labour – David Southall - 144
l Burgh le Marsh:
* Skegness Urban District Society – Jimmy Brookes - 393
Conservative – Neil Cooper - 251
32% turnout
l Chapel St Leonards:
Labour – Fiona Brown
Labour – Tony Cox
Conservative – Paul Hibbert-Greaves
Conservative – Mel Turton-Leivers
l Coningsby and Mareham (uncontested):
Conservative – Stan Avison
Conservative – Martin Foster
Conservative – Alex Hall
l Croft:
* Conservative – Sid Dennis - 409
Labour – April Jagger - 48
Skegness Urban District Society – Tom Noble - 48
Independent – Eric Peacock - 130
l Friskney:
Labour – Andy Allen -56
* Independent – Carleen Dickinson - 269
Conservative – Tom Tuplin - 178
l Fulstow:
Labour – Jason Garrett - 74
Independent – Edward Mossop - 496
Conservative – Julie Wetton - 194
l Grimoldby:
Independent – Terry Knowles - 432
Labour – Sue Partridge - 142
32.5% turnout.
l Hagworthingham:
Conservative – Will Grover - 457
Labour – Rae Rigby - 118
33,11% turn out
l Holton le Clay and North Thoresby (uncontested):
Independent – Terry Aldridge
Labour – Phyll Smith
Halton Holgate
* Independent - Jim Swanson - 489
Labour- Julia Southhall - 59
Conservative - Nigel Welton 180
l Horncastle
Conservative – Richard Avison - 687
Conservative – Sean Matthews - 352
Conservative – Craig Moore - 499
Independent – Sandra Campbell-Wardman - 772
Labour – Dominic Hinkins - 507
Liberal Democrat – Fiona Martin - 907
28.65% turnout.
l Ingoldmells
* Conservative – Colin Davie - 244
Labour – Philip Ernest - 84
Skegness Urban District Society – Steve Walmsley - 169
l Legbourne
Conservative – Adam Grist - 560
Labour – David Hoyles - 146
31.39% turnout
l Louth North Holme:
Independent – Maurice Bellwood - 95
Labour – David Hall - 217
Conservative – Fran Treanor - 196
28.17% turnout.
l Louth Priory and St James:
Independent – Andrew Leonard - 614
Labour – Sarah Parkin - 715
Conservative – Pauline Watson - 391
33.37% turnout.
l Louth St Margaret’s:
Conservative – Chris Green - 290
Independent – Alastair Meiklejon - 114
Labour – Dominic Sivell - 166
29.34% turnout.
l Louth St Mary’s:
Labour – Ellie Green - 48
Independent – Jill Makinson-Sanders - 647
37.85% turnout
l Louth St Michael’s:
Labour – Jim Drake - 187
Independent – George Horton - 401
33.52% turnout.
l Louth Trinity:
Conservative – David Ford - 74
Labour – Ros Jackson - 244
Independent – Julia Simmons - 122
25.19% turnout
l Mablethorpe:
Conservative – Terence Brown - 649
Conservative – Stephanie Carruthers - 627
Labour – Graham Cullen - 989
Labour – Tony Howard - 848
Labour – Claire Newman - 720
Independent – Helena Poskitt - 430
28.56% turnout.
l Marsh Chapel and Somercotes:
Independent – Sandra Dykes - 419
* Conservative – Daniel McNally - 693
* Conservative – Paul Rickett - 473
Labour – Trisha Newman - 177
l Roughton:
Conservative – William Gray 462
Labour – Stuart Jameson 117
Turnout: 31.9%
l Sibsey and Stickney:
* Conservative – Tom Ashton - 863
* Conservative – Neil Jones - 758
Labour – Danielle Farrell - 242
l Spilsby:
*Independent – David Mangion - 274
Labour – Laura Stephenson - 69
Conservative – Rod Williams - 181
23.11% turnout.
l Skegness, Scarborough and Seacroft:
*Skegness Urban District Society – Billy Brookes - 631
Skegness Urban District Society – Paul Sutton - 539
Skegness Urban District Society – Bob Walker - 509
* Conservatives – Dick Edginton - 629
* Conservatives – Steve Kirk - 588
Conservative – Colin Wright - 437
Labour – Kevin Evans - 283
Labour – Maggie Gray - 346
l Skegness St Clements:
Labour – Mark Anderson - 205
Labour – Phil Gaskell - 164
Conservative – Susan Blackburn - 307
Conservative – Jim Carpenter - 296
* Skegness Urban District Society – Richard Cunnington - 296
* Skegness Urban District Society – Mark Dannatt - 390
l Skegness Winthorpe:
* Skegness Urban District Society – Danny Brookes -514
* Skegness Urban District Society – Trevor Burnham - 396
Labour – Ian Dutton - 174
Labour – Judi Gaskell- 223
Conservatives – Ricky Gandecha - 205
Conservatives – Carl Macey 324
l Spilsby
* David Mangion - 274
Labour - Laura Stephenson - 69
Conservative - Vincent Williams - 151
l Sutton on Sea (two seats):
Conservative – Adrian Benjamin - 886
Conservative – Helen Matthews - 890
Labour – Steve Holland - 392
37.81% turnout.
l Tetford and Donington:
Conservative – David Andrews
Labour – Robert Pearce
Lincolnshire Independents – Daniel Simpson
l Tetford and Donnington
Conservatives - David George Andrews 479
Labour - Robert John Pearce
Lincolnshire Independent - Daniel Anthony Simpson
l Tetney:
Independent – Chris Frear - 118
Independent – Steve McMillan - 214
Conservative – Stuart Watson - 209
Labour – Ellen Wright - 53
l Wainfleet:
* Conservative – Wendy Bowkett - 395
Labour – Paula Clarke - 124
l Willoughby with Sloothby:
Labour – Graham Burnby-Crouch -64
* Independent – Stephen Eyre - 485
Conservative – Colin Matthews- 223
l Withern and Theddlethorpe:
Conservative – Sandra Harrison - 409
Independent – Stephen Kirby - 187
Labour – Hilary Powell - 62
l Woodhall Spa:
Labour – John Alexander - 223
Conservative – Thomas Kemp - 797
Conservative – Craig Leyland - 956
33.42% turnout.
l Wragby:
Labour – Graham Archer - 131
Conservative – Julie Platt - 450
29.9% turnout.